RÁDIO MB

JEDINÉ MLADOBOLESLAVSKÉ RÁDIO

V nemocnicích rapidně přibývá případů černého kašle

V nemocnicích rapidně přibývá případů černého kašle. Nemoc, která může být u malých dětí smrtící, má za poslední týdny čím dál více nakažených. Nárůst evidují i další evropské země.

Před hrozivým vývojem varují epidemiologové ze Státního zdravotního ústavu. U nemoci zvané také pertuse přibývá už více než 100 nových případů týdně. Podle informací SZÚ se za první týden roku objevilo v Česku 28 případů a nárůst překračuje i dosavadní rekordy.

Jednou z příčin by podle epidemiologů mohla být i nízká proočkovanost v kombinaci s rozvolněním proticovidových opatření, která bránila šíření i dalších nemocí, jako je černý kašel. Nemoc je navíc vysoce nakažlivá. Nemoc se šíří zejména v určitých regionech – nyní na Královéhradecku a v Jihomoravském kraji.

Pertuse má velmi typické příznaky

Typickým příznakem je dávivý kašel. Může se vyskytnout rýma, slzení, kýchání, zánět spojivek, mírně zvýšená teplota, chrapot, či bolesti v krku. Dominantní je postupný rozvoj opakovaných záchvatů suchého kašle s rudnutím až modráním zejména v obličeji. Nákaza je nebezpečná hlavně pro neočkované děti nebo seniory.

Další informace o onemocnění naleznete zde.

About Author