RÁDIO MB

JEDINÉ MLADOBOLESLAVSKÉ RÁDIO

Devadesátimetrový komín v Mnichově Hradišti půjde už tuto sobotu k zemi

Po více než půl století dominanta průmyslového areálu automobilových závodů LIAZ se dočká odstřelu. Demolici devadesátimetrového komína provede už tuto sobotu specializovaná firma, která plánuje stavbu srovnat se zemí úderem 10. hodiny. Záležet bude ovšem i na klimatických a technologických okolnostech, které mohou čas odstřelu ještě ovlivnit.

Situaci na místě bude koordinovat městská policie i PČR. Parkovat by se mělo pouze tam, kde je to dovolené, a přihlížející se musí řídit případnými pokyny.

Komín byl postaven v roce 1970 firmou Teplotechna Olomouc a jeho výšku (šlo o druhý nejvyšší komín široko daleko hned po škodováckém komínu tyčícím se nad Mladou Boleslaví) si vyžádaly tehdejší předpisy z oblasti životního prostředí. Základ komínu tvoří železobetonová kruhová deska s odlitým železobetonovým tubusem vysokým pět metrů nad terénem. Potom pokračuje nosná část komínu skládaná z betonových prefabrikátů s vloženou ocelovou výztuží. Na ochozu komínu byly po desetiletí umístěny retranslační stanice, které se v letošním roce přesunuly na novou věž vybudovanou u silnice II/610.

zdroj: mnhradiste.cz

About Author