RÁDIO MB

JEDINÉ MLADOBOLESLAVSKÉ RÁDIO

Klaudiánova nemocnice spouští náborovou kampaň pro dárce krve

Klaudiánova nemocnice se připojila do celokrajské náborové kampaně Buď superhrdina, která má motivovat k dárcovství krve v nemocnicích. V Mladé Boleslavi tuto kampaň aktivně podpoří například FK Mladá Boleslav. Na své si ale přijdou i příznivci kultury – v nákupním centru Olympia se uskuteční akce s názvem: Daruj krev a buď hrdina, kde na podporu darování krve vystoupí hned tři mladoboleslavské kapely. Nemocnice nezapomíná ani na stávající dárce, kterých si velmi váží.

„Bez dobrovolných a pravidelných dárců krve by žádná nemocnice v naší zemi nemohla fungovat. My si všech, kteří chodí darovat a dávají kus sebe, aniž by věděli, komu pomáhají, opravdu velmi vážíme. Chceme pozvat všechny, aby i ti, kteří doposud těmi dárci nejsou, darovali, protože na konci této pomoci je lidské zdraví a lidský život,“ řekl předseda představenstva Klaudiánovy nemocnice Ladislav Řípa. V rámci kampaně Buď superhrdina si Klaudiánova nemocnice připravila pro nové i stávající dárce dárek: během října dostane každý po odběru krve nebo plazmy jako poděkování tričko s logem kampaně a nemocnice.

Význam dárcovství krve si uvědomují i ligoví fotbalisté. „Dárcem krve se může stát každý zdravý člověk. Nikdy nevíte, kdy darováním krve někomu zachráníte život, stejně jako někdo jiný může zachránit život zase vám,“ doplnil generální ředitel FK Mladá Boleslav David Trunda. Každý dárce krve nebo plazmy, který má v průkazce dárce krve Klaudiánovy nemocnice potvrzeno, že daroval v nemocnici kdykoliv mezi 1. červencem 2022 do termínu konání fotbalového zápasu má nárok hned na dva lístky na ligové fotbalové utkání v Mladé Boleslavi (23. října, 16:00 Městský stadion Mladá Boleslav – FK Mladá Boleslav vs. Bohemians Praha 1905–23. 10., 6. listopadu 15:00 Městský stadion – FK Mladá Boleslav vs. FK Teplice). Lístky lze získat po předložení průkazky dárce ve Fanshopu FK Mladá Boleslav (U Stadionu 1118).

K podpoře dárcovství krve v nemocnici se letos poprvé také připojilo nákupní centrum Olympia. To společně s nemocnicí plánuje na sobotu 19. listopadu akci s názvem: Daruj krev a buď hrdina. „Pomáhat tak krásné věci, jako je dárcovství krve a krevní plazmy, pro nás hodně znamená. Věříme, že když se lidé dozvědí víc informací o síle této pomoci, stanou se z nich noví pravidelní dárci a zachrání další lidské životy,“ říká Petr Diviš, ředitel nákupního centra Olympia Mladá Boleslav.

Program v Olympii odstartuje v 11 hodin. Bude například možné zjistit svoji krevní skupinu. Lidé se dozví o podmínkách darování krve a plamy v nemocnici. Na místě bude možné prohlédnout si i některé vybavení, které je potřeba k darování. Pro děti budou díky nemocničním dobrovolníkům zajištěny tvořivé dílničky. Dobrovolníci představí své aktivity a bude možné pomazlit skutečného canisterapeutického psa. Ve vestibulu nákupního centra bude výstava o dárcovství kostní dřeně. Tu připraví organizace Nábor hrdinů, která s nemocnicí aktivně spolupracuje. V rámci akce tak bude možné získat informace o darování kostní dřeně nebo se přímo zapsat do seznamu potencionálních dárců.

Návštěvníci se mohou těšit i na stánek Českého červeného kříže, kde si lidé vyzkouší první pomoc. U hlavního vchodu nákupního centra bude výstava vozového parku nemocnice – v případě příznivého počasí bude možná prohlídka sanitky mobilní jednotky intenzivní péče. Zaměstnanci nemocnice budou připraveni uvnitř nákupního centra představit vybavení sanitek a seznámit veřejnost se zajímavostmi ze své práce. Přítomna bude i Zaměstnanecká pojišťovna ŠKODA, která dárcovství krve aktivně podporuje. Připravena bude na místě i fotobudka, kde si lidé budou moci pořídit svoji fotku se superhrdinským tématem. Vrcholem programu v nákupním centru Olympia bude koncert mladoboleslavských kapel na podporu dárcovství krve v Klaudiánově nemocnici. Koncert odstartuje ve 13 hodin a těšit se můžete na ABBA girls, kapelu K.A.F.E a No Talent. Koncert bude moderovat Filip Šubr.

Klaudiánova nemocnice měla v roce 2021 v registru celkem 4728 dárců (z to bylo 506 prvodárců). Letos přišlo poprvé darovat prozatím téměř 400 lidí. V roce 2021 provedla mladoboleslavská transfuzní stanice 6568 odběrů, letos to je již téměř 5400 odběrů. Dále bylo v roce 2021 provedeno 8371 odběrů plazmy, letos je to prozatím téměř 5500 odběrů.

About Author