RÁDIO MB

JEDINÉ MLADOBOLESLAVSKÉ RÁDIO

Ve Středočeském kraji začíná tradiční vánoční sbírka dárků pro děti Krabice od bot

Začíná již 13. ročník sbírky vánočních dárků pro děti ohrožené chudobou. Diakonie ČCE, pořadatel sbírky Krabice od bot, zveřejnila v pondělí 13. listopadu na webu krabiceodbot.cz seznam 264 sběrných míst po celém Česku a anonymní seznam dívek a chlapců, který obsahuje informaci o věku dítěte. Dárci si tam rezervují konkrétní sběrné místo, kam své dárky přinesou. Týden na to, od 20. listopadu do 5. prosince, pak budou dárci přinášet slavnostně zabalené krabice s dárky do sběrných míst. O převzetí dárků, jejich třídění a doručení do rodin ohrožených chudobou, ubytoven, azylových domů se postará na 800 dobrovolníků z celé země. 

Sběrná místa ve Středočeském kraji 

Ve Středočeském kraji se na otevření připravují sběrná místa ve 20 městech, a to v Benešově, Berouně, Brandýse nad Labem, Čáslavi, Černošicích, Dobrovicích, Dobříši, Kladně, Kolíně, Kutné Hoře, Lysé nad Labem, Mělníku, Mladé Boleslavi, Mníšku pod Brdy, Mukařově, Neratovicích, Poděbradech, Příbrami, Rakovníku a Říčanech. Tak jako v předchozích letech se dárky od 6. prosince rozvezou do rodin v nouzi ve spolupráci se školami a úřady, do azylových domů apod.

Stále více rodin ohrožených chudobou

Dle nejnovější zprávy Evropské sítě proti chudobě a sociálnímu vyloučení žije v Česku těsně nad hranicí chudoby asi dva miliony lidí, pod touto hranicí je jich zhruba milion. Třetina domácností se po zaplacení všech nákladů octne na nule či pod ní. Oproti datům před několika lety je to zhoršení o více než deset procentních bodů.

Největší sbírka svého druhu vloni přinesla radost v přibližně 50 tisících krabic. Zejména v regionech je ale stále více rodin, které si kvůli tíživé situaci nemohou dovolit ani skromnou nadílku.

„Naším přáním je především potěšit děti, které těžkou rodinnou situaci vnímají citlivě. Dárci ale mohou připravit krabici plnou překvapení i pro ostatní členy rodiny. Máme radost, že tradičně jsou nejčastějšími dárci děti, které se ve škole nebo s rodiči učí podělit o své hračky a myslet na ostatní. Letos jsme přidali nové metodické lekce pro učitele, které jim pomůžou o tématu darování a štědrosti s dětmi hovořit. Je o ně veliký zájem,“ říká Zdeňka Marešová, členka správní rady Diakonie ČCE, která vede oddělení péče o dárce.

Tipy na dárky

„Dárcům se snadněji vybírají překvapení pro dívky, proto je každoročně oříškem získat dárce i pro dospívající chlapce. To by Diakonie letos chtěla změnit. Abychom dárcům výběr co nejvíce usnadnili, připravili jsme na webu Krabice od bot nejen detailní informace o tom, jak se do sbírky zapojit, ale také užitečná doporučení, kterými se přispívající mohou řídit,“ dodává Dalibor Hála, mluvčí Diakonie ČCE.

Více informací nalezne zde.

About Author