RÁDIO MB

JEDINÉ MLADOBOLESLAVSKÉ RÁDIO

Také města na Mladoboleslavsku si připomínají 105. výročí vzniku samostatné Československé republiky

Česko si v sobotu připomíná 105. výročí vzniku samostatné Československé republiky. Právě 28. října 1918 se splnil sen mnoha tehdejších Čechů a Slováků. Vyhlášení samostatného Československého státu předcházelo dlouhé období strávené v rámci Rakouska-Uherska, naplněné snahou těch nejodvážnějších o posílení vlastní národní identity a emancipace v rámci monarchie. Proces úplného odtržení a následné emancipace se konkrétně začal formovat až během I. světové války, kdy se ukázala neudržitelnost dosavadního vývoje. Největší zásluhu na vzniku samostatného státu mělo několik klíčových osobností, v čele s T. G. Masarykem, M. R. Štefánikem a Edvardem Benešem. Ti založili v Paříži prozatímní československou vládu a dosáhli příslibu uznání nezávislosti od států Dohody.

Prvním prezidentem byl jmenován Tomáš Garrigue Masaryk a prvním premiérem Karel Kramář.

Oficiální označení Československá republika vydržela v různých obměnách až do roku 1989, s výjimkou dob válečných, kdy byla používán název Česko-Slovenská republika a následně v dalších obměnách jako socialistická či federativní. Od roku 1945 (tj. po 2. světové válce) se naše území skládalo z Čech, Moravy, Slezska a Slovenska, již bez Podkarpatské rusi (někdy též nazývaná jako Zakarpatská). Další dělení republiky nastalo v novodobých dějinách – na Českou republiku a Slovensko v roce 1993.

Také ve městech a v obcích na Mladoboleslavsku se konají tradiční pietní akce. V Mladé Boleslavi byl připraven program na Komenského náměstí a v Leteckém muzeu Metoděje Vlacha. Na Komenského náměstí u památníku padlým legionářům se sešli zástupci města Mladá Boleslav, legionářů a několik desítek lidí. V rámci programu zde vystoupil Podnikový dechový orchestr Škoda Auto, mažoretky Pomněnky z Kosmonos a pěvecký sbor Paprsek.

V Mnichově Hradišti zazněla ve 12 hodin státní hymna z městského rozhlasu a připraven byl i další program. Připomínka proběhla ve Veselé u busty Tomáše Garrigua Masaryka, na veselském hřbitově u hrobu legionáře Antonína Havelky a ve 14 hodin u Pomníku obětem bojů za svobodu v parku u mnichovohradišťského nádraží. Sváteční den završilo podvečerní nasvícení radnice v národních barvách. Za tónů husitského chorálu Ktož jsú boží bojovníci zapálili skauti řecké ohně, následně ze zvuků slavnostní intrády nastoupili vlajkonoši se státní vlajkou České republiky a Slovenské republiky. Starosta Jiří Plíhal ve svém projevu připomněl často opomíjenou skutečnost, že Československá republika nebyla pouze společným státem Čechů a Slováků, nýbrž státem mnoha dalších národnostních menšin včetně početných menšin Němců a Maďarů.

Za Město Kosmonosy položil věnce a uctil památku starosta města PharmDr. Eduard Masarčík.

About Author