Plicní oddělení Klaudiánovy nemocnice rozšířilo svůj seznam prováděných vyšetření. Díky novému přístroji mohou lékaři provádět zcela nový postup, který se dříve v této nemocnici nedělal. Endoskopickou věž Olympus pořídila Klaudiánova nemocnice z dotačního programu REACT-EU.
„Smyslem tohoto postupu jsou cílené odběry ze struktur mezihrudní, obvykle mízních uzlin, respektive z hloubi plic v případě radiální ultrazvukové sondy. V případě přístroje s lineární ultrazvukovou sondou se provádí biopsie jehlou skrze stěnu průdušky,“ vysvětluje primář plicního oddělení Tomáš Dvořák. Pacient je při takovém vyšetření v celkové anestezii za přítomnosti anesteziologa, což dosud na plicním oddělení neprováděli.
Tato vyšetření podstupují pacienti zejména s nádorovými či zánětlivými (např. autoimunitními) onemocněními plic a mezihrudí. Dříve museli mladoboleslavští lékaři tyto pacienti odesílat do Prahy na vyšší pracoviště. Nyní mohou tuto diagnostiku provádět přímo na svém oddělení. Pacienti již nemusí složitě nikam dojíždět, všechna potřebná vyšetření absolvují přímo v mladoboleslavské nemocnici. Podle primáře Dvořáka bude nyní takto vyšetřováno zpočátku asi deset pacientů měsíčně.
Endoskopická věž Olympus je složená z endoskopické jednotky kombinované s LED světelným zdrojem, umožňující úzkopásmové zobrazení a zobrazení pomocí filtrovaného světla, videobronchoskopu, 4K medicínského monitoru, vybavenou endobronchiálním ultrazvukem (EBUS – lineární a radiální sonda), což je bronchoskopická diagnostická metoda, umožňující cílené odběry z respiračního ústrojí.
Nemocnice na plicní oddělení také pořídila speciální skříň na uložení endoskopů EDC Plus od výrobce Olympus. Ty se do ní vkládají poté, co projdou dezinfekčním cyklem v dezinfektoru. Díky připojení ke zdroji stlačeného medicinálního vzduchu dojde k rychlému a efektivnímu plně automatickému sušení. Skříň umožňuje ukládání až šestnácti flexibilních endoskopů po dobu až 168 hodin bez nutnosti další dezinfekce.