RÁDIO MB

JEDINÉ MLADOBOLESLAVSKÉ RÁDIO

Oční oddělení nově nabízí zdarma špičkové nitrooční čočky pro pacienty s šedým zákalem

Operace šedého zákalu patří celosvětově mezi nejčastěji prováděné operace. Na očním oddělení Klaudiánovy nemocnice operují pacienty s kataraktou (šedý zákal) nejen ze Středočeského kraje, ale i z krajů Libereckého, Královehradeckého, Ústeckého a Prahy. Toto mladoboleslavské oční oddělení od března nově nabízí špičkovou kvalitu umělých nitroočních čoček zdarma pro každého pacienta s šedým zákalem.

„Denně provádíme v průměru patnáct zákroků a zájem ze strany pacientů o operaci šedého zákalů na našem oddělení stále roste. Jedním ze zásadních trendu našeho oddělení je kontinuální zvýšení kvality poskytovaných služeb včetně použití moderních chirurgických materiálů a umělých nitroočních čoček,“ vysvětluje primář očního oddělení doc. MUDr. Alexandr Stěpanov, PhD. MBA, FEBO. Od března zde proto začali implantovat absolutní špičku z monofokálních nitroočních čoček – IOL Clareon s asférickým designem. „Po jednání s výrobcem této unikátní čočky se nám ji podařilo zařadit do našeho portfolia nitroočních implantátů, které jsou plně hrazené pojišťovnou. Jsme tak jedním z malá pracovišť, kdo v Česku tuto možnost svým pacientům nabízejí,“ dodává primář.

Pacienti v Mladé Boleslavi tak mohou bez příplatku získat do svého oka v rámci svého pojištění kvalitnější čočky. Ty mají pro pacienta výrazný přínos: je vytvořena z inovativního hydrofobního akrylátu, jehož optická čirost a precizní povrchová úprava naprosto minimalizují nežádoucí rozptyly světelných paprsků. Výsledkem je tak unikátně přesné zobrazování za jakýchkoli světelných podmínek. Navíc je vybavena filtrem vysokoenergetického modrého záření pro zvýšenou ochranu sítnice před jeho škodlivým působením. Tyto moderní čočky jsou optimální volbou pro každého, kdo uvítá luxusně kontrastní vidění i při nedostatku světla a zároveň akceptuje nošení brýlí na blízko.

„Implantace čočky Clareon probíhá bez jakéhokoli kontaktu s vnějším okolím, protože je vložena do jednorázového, hermeticky uzavřeného pneumatického zavaděče ve formě psacího pera. Stlačený plyn uvnitř zavaděče jemně posouvá čočku velmi plynulým a kontrolovaným pohybem až do jejího rozvinutí v oku. Tato bezdotyková, automatizovaná implantace zvyšuje bezpečnost i celkový komfort operace pro pacienta i pro chirurga,“ vysvětluje dále primář Stěpanov. Tato operace trvá v průměru deset minut, a právě použití předplněných zavaděčů poskytuje další zkrácení chirurgického zákroku a bezpečnostní benefit pro pacienta. „Vzhledem ke špičkové kvalitě používaných nitroočních čoček na našem pracovišti je budeme nabízet všem našim pacientům.“

Oční oddělení Klaudiánova nemocnice dnes pacientům nabízí hned několik dalších možností plně hrazených nitroočních čoček: monofokální asférické čočky RayOne špičkové kvality v předplněném zavaděči nebo čočky TECNIS Eyhance, které již několik let zajištují stabilní pooperační výsledky. V případě zájmu ze strany pacientů zde mohou nabídnout i multifokální nitrooční čočky a EDoF čočky s prodlouženým ohniskem, které umožní pacientovi perfektní vidění na dálku a střední vzdálenost. Dále nabízí i torické varianty nitroočních implantátů. Tyto poslední tři možnosti jsou s doplatkem ze strany pacienta. Mladoboleslavské oční oddělení provedlo v roce 2023 celkem 3736 zákroků a z toho 1727 katarakt.

About Author