Po Benátkách nad Jizerou a Mladé Boleslavi je Mnichovo Hradiště dalším městem na Mladoboleslavsku, které využilo nabídku Středočeského kraje a vzalo pod svá křídla „svou“ základní uměleckou školu. ZUŠ Mnichovo Hradiště má charakter příspěvkové organizace města od 1. ledna 2024 a začíná tak psát novou kapitolu své historie.
„Kraj nabídl převzetí základních uměleckých škol městům již dříve s vysvětlením, že jde o logický krok – umožní to pružnější komunikaci mezi školou a zřizovatelem, přináší větší možnosti pro samosprávy ovlivňovat vybavení školy, ale třeba i efektivnější zapojení školy do přípravy kulturní nabídky v místě. Vzhledem k tomu, že ZUŠ jsou financované na základě normativů ministerstva školství a ze školného, nejde tedy o to, že by se kraj snažil převodem škol na města ušetřit,“ píše se na webu mnhradiste.cz.
Žáci, kterých do čtyř oborů ZUŠ Mnichovo Hradiště dochází šest set, by neměli změnu vůbec pocítit. A jejich rodiče jen mírně – školné se po dlouhých letech od pololetí zvedne o 10 procent.
Největší viditelnou změnou tak je výměna na postu ředitele školy. V jejím čele stanul Jan Čížek, dosavadní zástupce ředitelky a vedoucí hudebního oboru. Ve vedení jej doplňuje jako zástupkyně Magdalena Linková. Dosavadní ředitelka Eva Ševců ve škole působí i nadále jako pedagožka výtvarného oboru a vedoucí galerie Konírna.
„Vzhledem k tomu, že škola dlouhodobě funguje v městském objektu, jsme nyní vlastně ve svém. Díky tomu máme lepší pozici pro jednání o nových prostorech, které nutně potřebujeme, a o modernizaci vnitřního vybavení školy,“ říká Jan Čížek. Právě potřebu nových prostor a zvelebení interiérů školy nový ředitel vidí jako zásadní témata. Zároveň zmiňuje snahu, aby komunikace školy směrem k veřejnosti byla nyní živější a zejména v digitálním světě byla více vidět.
„Z ITI Mladá Boleslav máme příslib peněz na rozvoj neformálního vzdělávání na Mnichovohradišťsku, rekonstrukci školy tak letos začneme připravovat. Počítáme například se zateplením objektu, instalací výtahu, aby byla škola bezbariérová, nebo s kompletní renovací prostor. Co se týče rozšíření školy, výhledově lze uvažovat o demolici starého tesko objektu v jejím dvoře a vybudování nového objektu na jeho místě. To už se ale díváme dál do budoucna,“ uvádí starosta města Jiří Plíhal.
ZUŠ Mnichovo Hradiště funguje v památkově chráněném objektu v Palackého ulici a má ještě několik poboček v Bakově nad Jizerou. Přesto se dlouhodobě potýká s poptávkou převyšující kapacitu školy, a je tak nucena organizovat před zahájením nového školního roku talentové zkoušky.
Zdroj: mnhradiste.cz