RÁDIO MB

JEDINÉ MLADOBOLESLAVSKÉ RÁDIO

Mladá Boleslav podpořila nákup palubních jednotek pro rychlejší průjezd vozů IZS křižovatkami

Deset vozů integrovaného záchranného systému nově projede mladoboleslavskými křižovatkami rychleji díky novému vybavení. Pořízení speciálních palubních jednotek zajišťujících přednostní právo volby, tedy zelené na semaforech, je společným projektem Statutárního města Mladá Boleslav, Nadačního fondu Škoda Auto a Klaudiánovy nemocnice.

Takzvané OBU jednotky jsou propojené s telematickou infrastrukturou ve městě a dopravní ústřednou, která v Mladé Boleslavi umožňuje dynamické řízení dopravní situace. 

Systém dovoluje přednostní volbu a prodlužování signálu „volno“ tak, aby dotyčná vozidla projela křižovatkou zcela bez zastavení nebo s minimálním zdržením.

Už v předminulém roce město zakoupilo první dvě jednotky: jedna byla umístěna na vůz mobilních jednotky intenzivní péče, které převáží pacienty neodkladné péče mezi poskytovateli zdravotnických služeb, druhá jednotka byla umístěna na sanitku záchranky. 

V roce 2023 byly díky sponzorskému daru BK Mladá Boleslav, MITEL a.s. a SPEL a.s zakoupeny tři další jednotky: jedna byla umístěna ve voze nemocnice a dvě ve vozech záchranky. Nyní budou vybavena vozidla hasičů a státní policie.

„Považuji téměř za naši povinnost podílet se na takto důležité investici, která může doslova pomoci zachraňovat životy našich spoluobčanů, a proto jsem rád, že jsme jako město na nové palubní jednotky přispěli. Navíc všichni víme, jaký je provoz v Mladé Boleslavi, takže jakýkoliv systém, který složkám IZS usnadní průjezd městem, je velkým přínosem pro všechny strany,“ uvedl primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati.

Jak zmínil předseda představenstva Klaudiánovy nemocnice Ladislav Řípa, celková investice činí přibližně jeden milion korun. Nadační fond Škoda Auto přispívá částkou téměř půl milionu korun, Statutární město darovalo 300 tisíc korun, zbývající část uhradí nemocnice ze svého rozpočtu.

„Mladoboleslavským záchranářům, policistům a hasičům se snažíme pomáhat. Vnímám, že přesně takové projekty jsou velmi důležité – podobně jako například náš nedávný příspěvek na pořízení nové čtyřkolky pro mladoboleslavské hasiče, která jim bude sloužit pro přepravu osob i materiálu v těžko přístupem terénu,“ zmínil první náměstek primátora Jiří Bouška další aktuální finanční pomoc ze strany města.

„Těší mě, že Nadační fond Škoda Auto může dlouhodobě přispívat ke zvyšování bezpečnosti dopravy v Mladé Boleslavi. Nákup palubních jednotek pro vozy policie a hasičů je dalším významným krokem kupředu, který navazuje na projekt instalace telematiky do dopravního systému města. Věřím, že pomůže jak obyvatelům Mladé Boleslavi, tak těm, kteří každodenně chrání jejich zdraví a životy,“ doplnil ředitel Nadačního fondu Škoda Auto Ladislav Kučera.

Lepší průjezd Mladou Boleslaví tak budou mít nově zajištěny nejen vozy nemocnice a záchranné služby, ale také Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje a Policie České republiky. 

„Mám v živé paměti vážnou nehodu naší boleslavské prvosledové hlídky, která ve velké rychlosti projížděla světelnou křižovatkou u Bondy Centra. Přestože hlídka použila výstražné světelné a zvukové zařízení, jeden z řidičů to nepostřehl a po rozsvícení zeleného signálu vjel do křižovatky. Došlo „jen“ k lehkým zraněním, ale služební vůz byl na odpis. S OBU jednotkou by se to nestalo. Jsme proto velmi rádi za tuto technologii, které přispěje k větší bezpečnosti při cestě na místo urgentní události,“ dodal Marek Jirouš, ředitel mladoboleslavské PČR.

About Author