RÁDIO MB

JEDINÉ MLADOBOLESLAVSKÉ RÁDIO

Mladá Boleslav chystá několik důležitých investic – na rozpočtu se intenzivně pracuje

Vedení Mladé Boleslavi tak jako už několik let věnuje začátek roku intenzivní práci na rozpočtu města. Primátor Raduan Nwelati na pondělní tiskové konferenci seznámil novináře s plánovanými investicemi a výhledem na rok 2022. „Opět se snažíme, aby byl rozpočet takzvaně proinvestiční, tedy abychom zhruba 30 procent příjmů využili na investice a opravy. Z hrubých čísel, která máme dosud k dispozici, by se nám to mělo i letos podařit,“ uvedl primátor. Dodal také, že rozpočet by měli zastupitelé schvalovat na únorovém jednání.

Chystá se stavba parkovacího domu, chytré řízení dopravy a přibydou i chytré zastávky

Z velkých investic, které Mladá Boleslav pro nadcházející rok plánuje, je to stavba parkovacího domu vedle sportovní haly, který by měl mít v první fázi etapě 300 až 350 parkovacích míst. „Parkovací dům by měl stát zhruba 120 milionům, v tuto chvíli ho soutěžíme. Na jeho stavbu využijeme dotaci z evropských peněz ve výši kolem 100 milionů korun,“ uvedl Raduan Nwelati.

Druhou velkou investicí je dopravní telematika, tedy kompletní systém chytrého řízení dopravy ve městě včetně koordinace všech světelných signalizačních značení, informací uživatelům, přehled parkovacích míst a tak dále. „Slibujeme si od toho zrychlení a usnadnění dopravy ve městě na hlavních tazích, nicméně systém, který by dokázal hladký průjezd bez kolony v dopravních špičkách, zatím bohužel neexistuje nikde na světě,“ podotkl primátor. Podle projektové dokumentace by měla dopravní telematika přijít asi na 150 milionů korun, i zde město použije dotaci z EU ve výši 100 milionů, jeden milion euro navíc slíbila přispět firma Škoda Auto.

Dalšími investicemi budou takzvané chytré zastávky, v první fázi vzniknou tři, a z celkové ceny 23 milionů zaplatí město 7 milionů korun, zbytek by měla pokrýt dotace. Dále je to lávka a cyklostezka na Krásné louce za zhruba 63 milionů korun, opět značnou část pokryje dotace z EU a Nadačního fondu Škoda Auto.

Pokračovat samozřejmě budou i opravy chodníků a silnic, peníze zamíří také do zeleně. Primátor rovněž zmínil zvyšující se cenu energií, kterou je nutné do rozpočtu zahrnout, zejména v případě energeticky náročných provozů jako je městský plavecký bazén nebo zimní stadion.

ZDROJ: MB-NET.CZ

About Author