RÁDIO MB

JEDINÉ MLADOBOLESLAVSKÉ RÁDIO

Další podvod! Žena z Mladé Boleslavi chtěla prodat plyšového jednorožce, místo toho přišla o nemalou částku

Mladoboleslavští policisté se aktuálně zabývají případem podvodného jednání na internetu a pátrají po totožnosti pachatele, který okradl 42letou ženu z Mladé Boleslavi. Poškozená žena na internetovém bazarovém portálu nabízela k prodeji plyšového chodícího jednorožce za částku 500 Kč. Na inzerát jí zanedlouho kontaktovala neznámá žena, která projevila o zboží zájem. Pak už se scénář odehrával obdobně jako v jiných případech podvodů na internetu, se kterými se v posledních měsících bohužel policisté hojně setkávají a pravidelně vás o nich informují.

„Pachatelka pak zaslala poškozené přes email odkaz na podvodnou platební bránu, která ženu přesměrovala na stránky připomínající skutečné stránky přepravní společnosti. Poškozená žena vyplnila údaje ke svému internetovému bankovnictví, aniž by si zřejmě uvědomila, že jako kupující nemá nic platit. Záhy jí z bankovního účtu odešla částka 15 tisíc korun.

Mladoboleslavští policisté ve věci zahájili úkony trestní řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu, neoprávněného přístupu k počítačovému systému a neoprávněného zásahu do počítačového systému nebo nosiči informací a přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. V Případě dopadení hrozí pachateli až 8letý trest odnětí svobody,“ uvedla mluvčí Policie ČR Barbora Schneeweissová.

Také virtuálním prostředí je třeba se chovat obezřetně

Internet se stal každodenní součástí našich životů. Nabízí úžasné příležitosti nejen komunikace, ale i objevování a tvorby. V posledních letech jeho využívání obrovsky narostlo, a to i díky covidové pandemii. Při používání internetu existují rizika, s kterými musíme počítat. Aby byl internet pouze dobrým sluhou, a ne zlým pánem, je třeba si neustále uvědomovat nebezpečí a chovat se ve virtuálním prostředí obezřetně. Co bychom neudělali v reálném světě, nedělejme ani ve virtuálním.

Kyberkriminalita narůstá. Nejrozšířenější trestnou činností, typickou pro tuto oblast, jsou různá podvodná jednání. Pachatelé se pod různými legendami snaží vylákat z lidí peníze. Vydávají se například za kupujícího, který má zájem o inzerované zboží, podstrčí vám fiktivní platební bránu, kde vyplníte citlivé bankovní údaje a místo peněz za inzerované zboží přicházíte o všechny úspory. Dále pak zasílají SMS zprávy s fiktivními sociálními příspěvky či legendou o doplacení zásilky nebo nabízejí velmi výhodné investice. Často se vydávají za pracovníky bank či policisty, snaží se klienty vystrašit a zmanipulovat.

ilustrační foto

About Author