RÁDIO MB

JEDINÉ MLADOBOLESLAVSKÉ RÁDIO

Už na jaře má být v Mladé Boleslavi dokončena stavba nového sídla Škody Auto

Práce na Laurin & Klement Kampusu míří do finále. Bude se jednat o jednu z nejmodernějších a nejúspornějších staveb Česka. Do nového komplexu Škody Auto se po dokončení přestěhuje vedení firmy a uplatnění zde najde až dva tisíce zaměstnanců.

Budoucí hlavní sídlo české automobilky se rozprostírá na celkové ploše 44 000 m2 a nabízí čtyři bloky vzájemné úzce provázaných budov. Vedle kancelářských ploch bude nový komplex disponovat také závodní restaurací o rozloze 2 100 m2, určenou pro 400 hostů, a konferenční zónou. Podzemní garáž poskytne místo pro parkování až 300 vozidel. Kampus také navazuje na cyklotrasu, která vede podél třídy Václava Klementa. V kolárně bude zpočátku místo pro 50 jízdních kol, ale v budoucnu se může kapacita zdvojnásobit.

Nezapomíná se na životní prostředí – nová budova se stane etalonem trvalé udržitelnosti

Zásobování nové budovy energií s neutrální bilancí emisí CO2 zajistí ŠKODA AUTO do roku 2025 přechodem na biomasu. Na střeše budovy bude umístěna fotovoltaická elektrárna provozovaná ve spolupráci s energetickou společností ČEZ, která bude s celkem 330 panely o maximálním výkonu 100 kW dodávat další elektrickou energii nutnou k provozu budovy. Celá řada stavebních úprav a technických inovací zároveň přispěje k výraznému snížení spotřeby elektřiny. Jen použitím technologie LED a inteligentních světelných senzorů klesne množství potřebné energie ve srovnání s klasickými zářivkami o polovinu. Vysoce účinná vzduchotechnika bude v noci ochlazovat kancelářské prostory, klimatizační systémy zároveň dosáhnou zpětným získáváním energie účinnosti rekuperace 80 procent. Rolety budou účinně chránit před slunečním zářením, a sníží tak zátěž spojenou s chlazením o 30 procent.

V centrální nádrži bude docházet k záchytu dešťové vody, která se bude upravovat pomocí filtračního systému o kapacitě 776 m3. Následně ji bude možné používat například pro zavlažování zeleně o rozloze 4070 m2, která na pozemku, jehož plocha dosahuje téměř 13 400 m2, poskytne přirozený prostor pro život mnoha druhům hmyzu a živočichů. Tato nová budova usiluje o zlatý certifikát od společnosti Deutsche Gesellschaft für nachhaltiges Bauen (DGNB). Certifikační systém se prosadil jako celosvětové měřítko pro jasně definované standardy v oblasti trvale udržitelné výstavby a zajišťuje tím mezinárodně měřitelné a srovnatelné výsledky. Na střeše budou stovky solárních panelů, které vyplní přes čtyři tisíce metrů čtverečních zeleně.

About Author