RÁDIO MB

JEDINÉ MLADOBOLESLAVSKÉ RÁDIO

Senior nevěřil pracovníkovi bezpečnostní služby a policistům – přišel o téměř 200 tisíc

Tak moc se zřejmě 74letý senior bál o své finance, že neuvěřil ani pracovníkovi bezpečnostní agentury a policistům. Bohužel se stal obětí podvodníka a přišel o téměř 200 tisíc korun.

„Začátkem tohoto týdne byl 74letý senior kontaktován údajným pracovníkem banky. Ten mu sdělil, že jeho účet je napadený a informoval ho o dalším postupu, jak má své finance zachránit. Senior musel dle pokynů vybrat veškeré peníze z bankomatu a donést je do konkrétního bitcoinmatu v obci Kosmonosy,“ uvedla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.

Poškozený z obavy o své finance postupoval dle pokynů po telefonu a ze svého účtu vybral 270 tisíc korun, které jel následně vložit do zmíněného bitcoinmatu. Podvodníka měl celou dobu na telefonu a dostával od něj instrukce. U bitcoinmatu si ale seniora, který s telefonem u ucha vkládá vysoké částky, všimnul pracovník bezpečnostní agentury, za seniorem došel a poučil ho o tom, že se určitě jedná o podvod a že na místo zavolá policii. Senior ale věřil podvodníkovi na telefonu, a když viděl z dálky přicházet policejní hlídku, tak z místa utekl. Podvodník mu totiž řekl, že policejní hlídka je falešná a chce ho o peníze připravit, proto má okamžitě odjet. O něco málo později, když už se mu na druhém konci telefonu nikdo neozýval a nedalo se dovolat zpět, si senior uvědomil, že to s ním pracovník bezpečnostní agentury myslel dobře, a že i hlídka policistů nebyla falešná a on se stal obětí podvodu. Sám se tedy vydal na policejní služebnu celou věc oznámit.

„Policisté zjistili, že do bitcoinmatu stihnul vložit 192 tisíc korun. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu. V případě dopadení pachatele mu hrozí až 5letý trest odnětí svobody,“ pokračuje mluvčí.

Policisté napříč celou republikou denně přijímají a řeší oznámení o podvodných jednáních, především v internetovém prostředí nebo přes zavolání na mobilní telefon. Podvodníci své oběti zavolají a pod smyšlenými legendami z ní vylákají peníze. Někdy se jedná o pracovníka banky, jindy zase o pracovníka energetické společnosti nebo o nabídku zhodnocení investic či investice do kryptoměny. Cílem je ale jediné, okrást vás.

„Znovu bychom chtěli apelovat na všechny, aby si chránili své peníze a všechny hovory od údajných pracovníků banky si prověřili přímo u své banky, a to buď osobně na pobočce nebo aby sami do banky zavolali na oficiální telefonní čísla na internetových stránkách. Nejlépe si osobně zajděte do banky a přesvědčte se, zda nedošlo ke zneužití vašeho účtu. Žádný bankéř vás po telefonu nebude navádět a instruovat, ať si vyberete veškeré své finanční úspory a vložíte je přes bitcoinmat,“ dodal Barbora Schneeweissová.

About Author