Mladoboleslavští policisté se od konce měsíce ledna zabývají případem podvodného jednání v kyberprostoru. Poškozený 50letý muž z Mladé Boleslavi na internetovém bazarovém portálu nabízel k prodeji vstupenky na koncert. Na inzerát ho ale kontaktoval podvodník, který projevil o vstupenky a jejich koupi zájem. Pak už se scénář odehrával obdobně jako v jiných případech podvodů na internetu.
„Pachatel zaslal poškozenému odkaz, který se jevil jako odkaz na přepravní společnost. Tam poškozený muž vyplnil údaje ke své platební kartě v domnění, že mu na kartu následně přijdou peníze z prodeje vstupenek. To se ale nestalo a poškozený přišel ze svého účtu o 19 tisíc korun. Tato odcizená částka z účtu 50letého muže následně přišla na účet 23leté ženy, která ten samý den na bazarovém portálu prodávala zboží, v jejím případě dětská chrastítka. I jí kontaktoval údajný zájemce, který jí zaslal odkaz na přepravní společnost a poškozená zde vyplnila údaje ke své platební kartě. Následně jí bylo odčerpáno 16 tisíc korun na jiný účet, ze kterého byl následně uskutečněn výběr v Praze neznámou ženou. Pokud ženu poznáváte, ozvěte se nám prosím na linku 158 nebo přímo policistům Obvodního oddělení Mnichovo Hradiště na tel. číslo 974 877 710,“ uvedla mluvčí Policie ČR Barbora Schneeweissová.
Policisté pátrají nejen po pachateli podvodného jednání na internetu, ale i po ženě, která finanční prostředky v Praze vybrala. Je totiž pravděpodobné, že se nejedná o stejnou osobu.
„Mladoboleslavští policisté ve věci zahájili úkony trestní řízení pro podezření ze spáchání pokračujícího přečinu podvodu a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, neoprávněného přístupu k počítačovému systému a neoprávněného zásahu do počítačového systému nebo nosiče informací. Za takové jednání hrozí pachateli až 8letý trest odnětí svobody“, dodala Barbora Schneeweissová.
Kyberkriminalita narůstá
Nejrozšířenější trestnou činností, typickou pro tuto oblast, jsou různá podvodná jednání. Pachatelé se pod různými legendami snaží vylákat z lidí peníze. Vydávají se například za kupujícího, který má zájem o inzerované zboží, podstrčí vám fiktivní platební bránu, kde vyplníte citlivé bankovní údaje a místo peněz za inzerované zboží přicházíte o všechny úspory. Dále pak zasílají SMS zprávy s fiktivními sociálními příspěvky či legendou o doplacení zásilky nebo nabízejí velmi výhodné investice. Často se vydávají za pracovníky bank či policisty, snaží se klienty vystrašit a zmanipulovat.