RÁDIO MB

JEDINÉ MLADOBOLESLAVSKÉ RÁDIO

Pacienti s šedým zákalem mohou nově v Klaudiánově nemocnici získat modernější nitrooční čočku

Pacienti s šedým zákalem mohou nově v Klaudiánově nemocnici získat modernější nitrooční čočku. „Tato možnost je díky spolupráci s firmou Johnson ­& Johnson, kdy můžeme v indikovaných případech nabízet nitrooční čočku Tecnis Eyhance bez doplatku,“ dodává primářka očního oddělení Anna Hartmannová.

Nitrooční čočka Tecnis Eyhance je monofokální čočka patřící mezi prémiové čočky typu EDOF (Extended Depth of Focus), které se na trhu objevily mezi posledními novinkami nitroočních čoček. Podle Harmannové jsou tyto čočky typické tím, že kromě nejmodernější technologie výroby, filtrů světlemodrého světla a UV záření, nabízí větší hloubku ostrosti než obvyklé monofokální čočky, a k ostrému vidění do dálky přidávají i schopnost zaostřit na střední vzdálenost. „Pacientům se tak nově při operaci šedého zákalu nabízí možnost ostrého vidění nejen do dálky, ale i na střední vzdálenost zhruba 60 cm, což v reálném životě typicky představuje obrazovku počítače nebo palubní desku automobilu, navigaci nebo třeba mobilní telefon,“ vysvětluje primářka Harmannová. Proto je tato nová čočka vhodná právě pro pacienty aktivně pracující na počítači nebo profesionální řidiče. Na rozdíl od multifokální čočky nepoužívá difrakční optiku, a proto je zde menší riziko haló efektu okolo světelných zdrojů. Pacientům s touto čočkou po operaci i nadále zůstávají většinou brýle na čtení.

Tecnis Eyhance je monofokální čočka zlepšující vidění na střední vzdálenost cca 65-70 cm, která vychází z osvědčené platformy designu nitroočních čoček Tecnis. Tvar přední plochy nitrooční čočky koriguje sférickou aberaci rohovky prakticky na nulu. Kvalitní hydrofobní materiál redukuje odlesky i chromatickou aberaci (různý lom paprsků při různé vlnové délce spektra světla). Dále redukuje vznik kapsulární fimózy (zúžení otvoru v čočce pacienta, přes který se odstraňuje při operaci zkalený obsah čočky).

V roce 2021 Klaudiánova nemocnice operovala 1210 katarakt (šedý zákal).

About Author