RÁDIO MB

JEDINÉ MLADOBOLESLAVSKÉ RÁDIO

Několik stovek syslů se postupně probouzí po zimním spánku také na Radouči

S blížícím se jarem vylézají v Mladé Boleslavi na Radouči a také u letiště první sysli. Sysel obecný patří mezi kriticky ohrožené živočichy, v naší přírodě jich žije jen zhruba 6000, z toho jen na Radouči se jich vyskytuje několik stovek. I v dosud chladném předjaří je možné již některé z těchto čilých zvířat i v bezprostřední blízkosti sídliště pozorovat.

Přestože je syslí kolonie na Radouči početná, jedná se o malá zvířátka, která nemají takovou spotřebu jako domácí králík. Přehnané přikrmování mívá za následek jednak ztrátu přirozené plachosti zvířat, v případě nevhodné stravy pak i jejich onemocnění a úhyn. Přinášení velkého množství zbytků dále přináší i riziko, že se na Radouč začnou stahovat i nežádoucí živočišné druhy, zejména potkani. Město Mladá Boleslav společně s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) instalovalo na území Radouče nové cedule (i v ukrajinštině), kde návštěvníky žádá, aby sysly nekrmili, nesahali na ně a nechytali je. Je smutné, že i tyto naučné tabule už vandalové poničili.

Přírodovědecká fakulta Univerzita Karlova bude letos již již třetím rokem provádět výzkum syslů na Radouči a v okolí Sahary a Bezděčína. Zapojit chce také místní obyvatele. více čtěte zde.

About Author