RÁDIO MB

JEDINÉ MLADOBOLESLAVSKÉ RÁDIO

Dětský pěvecký sbor Paprsek oslaví 50 let od prvního ročníku Dětské noty. Jaké akce pro nás chystá?

Dětský pěvecký sbor Paprsek slaví v letošním roce krásné kulatiny. Je tomu už 50 let, co se odehrál první ročník soutěžní přehlídky Dětská nota (tehdy tedy ještě s přívlastkem „Pionýrská“). Těžko si v té době asi někdo dokázal představit, že tradice téhle autorské soutěže písniček pro děti bude tak dlouholetá. Dětská nota uvedla do světa celkem už na 500 písní, které zněly nejen na boleslavských pódiích, ale i v rozhlasovém a televizním vysílání, též v sálech v Praze, Brně, Liberci, a dalších městech. A dnes najdete písně Dětské noty i online na platformách, jako je YouTube, Spotify, Supraphonline a dalších.

Písně do Dětské noty přicházejí od nejrůznějších autorů. Od dlouholetých přispěvatelů až po skladatelské a textařské nováčky, někdy dokonce od autorů, kteří ještě „nedostali občanku“. Paprsek je vděčný za každoroční nadílku nových písní, z nichž deset vybraných potom může živě předvést i s choreografií a moderací, za doprovodu profesionální kapely na týdenním maratonu koncertů pro žáky škol a pro veřejnost. V tomto jubilejním roce se ohlédneme do historie – vybrali jsme 10 písní průřezem všech minulých ročníků. Dostanou nový hudební kabátek – sbor je ve studiu i na jevišti zazpívá ponovu a již tradičně s doprovodem kapely Paprsek Friends. Kromě nahrávek, které budou k dispozici online, jako každý rok připravujeme i zpěvník 10 finálových písní.

Aby toho nebylo málo, na koncertě pro veřejnost 9. listopadu ve Škoda Muzeu Paprsek zavzpomíná i na další písně z Dětských not, které v průběhu 50 let našly v repertoáru sboru své pevné místo. A jelikož sborem za ta léta činnosti prošly stovky zpívajících, bude tento koncert i takovou „rodinnou hudební sešlostí“ – k dětským zpěváčkům se připojí i „starší“ oddělení Paprsku, sbor KDS a bývalí členové sboru.

Paprsek ale nežije jen Dětskou notou, kromě ní sbor čekají ještě další aktivity – nejbližší z nich je 14. ročník akce s názvem „Pop Song Fest“ – setkání dětských pěveckých sborů Mladoboleslavska a okolí, které se bude konat 31. května na Michalovické putně. O prázdninách potom sbor čeká letní soustředění, na které navazuje týdenní zájezd do Švýcarska, který je nabitý každodenním koncertním programem. A konec roku se poté obvykle nese v duchu zpívání na předvánočních akcích a Vánočním koncertě všech oddělení Paprsku a sboru KDS, který se tento rok koná 17. prosince v Městském divadle MB.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=133&v=n0MGiMJhMs8&embeds_euri=https%3A%2F%2Femail.seznam.cz%2F&feature=emb_logo

About Author