RÁDIO MB

JEDINÉ MLADOBOLESLAVSKÉ RÁDIO

V Mladé Boleslavi na Radouči jsou opět syslí hlídky

Na Radouči působí už druhou sezonu syslí hlídky. Mají zde letáky a knihy vztahující se k tématu ochrany přírody a syslů obecných. „Po úspěšném předchozím pilotním roku, kdy hlídky informovaly o nevhodnosti přikrmování syslů návštěvníky během víkendových dnů v červenci a srpnu, budou letos syslí hlídky na Radouči i během všedních dnů. K dispozici jsme od města Mladá Boleslav dostali dřevěný domeček jako zázemí pro sysli hlídky. Na pilotním projektu spolupracujeme s AOPK a CHKO Kokořínsko-Máchův kraj,“ informovala předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová.

Projekt začal fungovat už loni, protože lidé na Radouči sysly nevhodně krmí, přestože se jedná o kriticky ohrožené živočichy. Úlohou syslích hlídek je informovat návštěvníky Radouče o životě syslů, o tom, jaká jsou rizika nevhodného krmení a o záchranném programu tohoto kriticky ohroženého živočicha.

Radouč je jedním ze 40 míst v České republice, kde se se sysly ještě můžete setkat

V roce 2006 se odhadovalo, že tu přežívá posledních 5 zvířat. Hrozilo, že kolonie zanikne. Od roku 2007 tu proto probíhá pastva ovcí a kosení. Sysli totiž potřebují nízký trávník, aby se mohli rozhlížet, jestli jim nehrozí nebezpečí. Péče o území pomohla a počty syslů na Radouči se pomalu začaly zvyšovat. V roce 2020 tu žilo kolem 1 500 zvířat. Radouč se stala také vyhledávaným výletním místem a návštěvníci Radouče začali sysly krmit. To ale není vůbec vhodné. Kvůli přikrmování mění sysli chování a ztrácejí plachost.

zdroj: mb-net.cz

About Author