RÁDIO MB

JEDINÉ MLADOBOLESLAVSKÉ RÁDIO

V Mladé Boleslavi bylo otevřeno asistenční centrum pomoci ukrajinským uprchlíkům

Středočeský kraj dnes kromě avizovaného Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině v Kutné Hoře, které je již v provozu, otevírá také centrum pomoci v Mladé Boleslavi. Funguje od 12. hodiny na adrese: 17. listopadu 1325 (ZŠ Mladá Boleslav).

Využít je možné také webový rozcestník pomoci, který naleznete zde.

Z Mladé Boleslavi dopoledne vyrazil také první kamion s humanitární pomocí. Potřebné věci pro přežití lidí ve válkou zasažené Ukrajině se podařilo shromáždit díky veliké pomoci všech občanů, kteří se aktivně zapojili do sbírky vyhlášené městem a věc nosí do centra v bývalém hotelu Věnec. Další kamion by měl vyrazit ještě před víkendem. Humanitární sbírka v hotelu Věnec trvá do 13. března. Vedení města děkuje všem občanům za projevenou solidaritu.

Centrum slouží uprchlíkům jako základní kontaktní místo, pomáhá s registrací, ubytováním, vyřízením zdravotního pojištění, pracovními povoleními, nabízí také urgentní psychologickou pomoc. Je zde i Český červený kříž, občerstvení, základní humanitární pomoc, herní koutek.

Hned u vchodu policisté u příchozích zjišťují, zda přicházejí přímo z Ukrajiny, zda mají zajištěno ubytování nebo jej shání. Poté se Ukrajinci přesunou do čekacího sálu, kde vyplní potřebné formuláře k udělení víza, registraci k pobytu.

„Pomáhá nám tady spousta dobrovolníků s tlumočením,“ uvedl Marek Jirouš, ředitel územního odboru Mladá Boleslav Policie ČR.

V okamžiku, kdy se uvolní kapacita, přecházejí uprchlíci do další haly. Zde hasiči pomáhají najít ubytování, na dalším stanovišti se vyřizují víza. Také zde působí Úřad práce s nabídkami možných pracovních pozic a zástupci VZP pomáhají vyřídit zdravotní pojištění.

Centrum nabízí základní služby nonstop. Jak upřesnil Marek Jirouš, nonstop jsou zde hasiči a policisté, kteří jsou schopni lidi zaregistrovat, případně jim najít nějaké ubytování. Další agendu s úřadem práce či pojišťovnou musí uprchlíci vyřídit přes den.

About Author