Po očekávaných vydatných deštích v Česku od pátku hrozí zejména na východě extrémní nebezpečí povodní. Situace bude podle předpovědi podobná jako při velkých povodních v letech 1997 a 2002, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Vodohospodáři ve významných nádržích uvolňují prostor pro zachycení vody, na rozvodnění toků se připravují také hasiči a některé obce a kraje. Ve čtvrtek zasedne Ústřední povodňová komise.
Ve čtvrtek dorazí do Česka velmi vydatné až extrémní srážky, které mohou v dalších dnech výrazně zvednout hladiny řek, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). „V jihovýchodní polovině území a na horách na severovýchodě a severu Čech jsou očekávané úhrny mezi 150 až 250 milimetry (za čtyři dny),“ uvedl ve výstraze. Nejvíc má pršet v oblasti Jeseníků, kde má v nadcházejících čtyřech dnech spadnout i víc než 300 litrů vody na metr čtvereční. Nejvážnější povodňová situace nastane podle meteorologů na řekách, které odvodňují toto pohoří a další horské oblasti na severovýchodě země. Některé řeky o víkendu výrazně překročí třetí stupeň povodňové aktivity, uvedli.
Středočeský kraj aktivuje pracovní skupinu Povodňové komise
„ Jako předsedkyně Povodňové komise aktivuji pracovní skupinu Povodňové komise, která bude v pohotovosti 24 hodin denně a bude k dispozici pro ORP. Povodňová komise kraje je svolána na čtvrtek v 11:30 hodin. O jejích výstupech budeme informovat samozřejmě všemi dostupnými kanály kraje. Aktuálně dostupné informace jsem zaslala i starostkám a starostům středočeských měst a obcí,“ říká Petra Pecková, hejtmanka Středočeského kraje.
Podle aktuálních odhadů a předpovědí by se nejkritičtější situace, tedy povodňové ohrožení – extrémní nebezpečí, měla týkat ORP Poděbrady, a to od pátečních 15 hodin až do odvolání. „ Ostatních ORP by se měl týkat 2. stupeň povodňové aktivity, tedy povodňová pohotovost s vysokým stupněm ohrožení. A pak ORP Rakovník a ORP Kladno prozatím mají předvídaný nízký stupeň nebezpečí,“ konstatuje Petra Pecková.
„ Pokud se naplní předpovědi, bude to mít dopad i na silnice a železnice. Připravujeme posílení dispečinku PID, dispečink posilují i České dráhy, připravujeme i zálohy autobusů,“ shrnuje Petr Borecký, radní pro oblast veřejné dopravy. Ve spolupráci s jednotlivými povodími a Hasičským záchranným sborem Středočeského kraje, bude kraj celou situaci monitorovat a bude ve spojení s jednotlivými povodňovými komisemi obcí s rozšířenou působností (ORP).
Vydatnost srážek v dalších dnech nelze přesně z předpovědních modelů odvodit, modely bude ČHMÚ zpřesňovat. K vydatnému dešti se má navíc o víkendu připojit místy i silný vítr, což by mohlo způsobovat vývraty a pády stromů. Lokálně hrozí i bleskové povodně. V pohotovosti jsou i složky Integrovaného záchranného systému, na vyžádání je připravena i Armáda ČR.
Přípravy na extrémní a vytrvalé deště oznámil Pardubický kraj
V regionu organizátoři některé akce zrušili nebo přemístili pod střechu. Podobné je to v Královéhradeckém a Libereckém kraji. Například v Krkonoších se nebude konat Den Černé hory původně plánovaný na sobotu, v Jablonci nad Nisou zrušili venkovní program Dnů evropského dědictví. Konat se nebude ani víkendová akce Národního hřebčína v Kladrubech.
Situaci sleduje Ligová fotbalová asociace, která řídí první a druhou ligu. O případném odkládání zápasů kvůli počasí bude s předstihem informovat.
Rádio MB v případě potřeby zařadí do svého vysílání pravidelné mimořádné zpravodajství.