RÁDIO MB

JEDINÉ MLADOBOLESLAVSKÉ RÁDIO

Syslí hlídky budou v Mladé Boleslavi na Radouči také letos v létě

Také v letošním roce budou v oblasti Radouče působit takzvané syslí hlídky, souhlas s umístěním stánku, který budou mít hlídky k dispozici, vydala v pondělí rada města. Tato aktivita, za níž stojí Agentura ochrany přírody a krajiny ČR spolu se ZO ČSOP Klenice byla v Boleslavi premiérově zavedena před dvěma lety, a jejím cílem je dohlížet na program na ochranu syslů na Radouči. Úkolem dobrovolníků, kteří v syslích hlídkách působí, je informovat návštěvníky Radouče o životě syslů, o tom, jaká jsou rizika nevhodného krmení a o záchranném programu tohoto kriticky ohroženého živočicha.

„Město zapůjčí ochranářům jeden ze stánků, kterými disponuje Kultura města a jsou využívány třeba při adventních trzích, tam budou mít potřebné zázemí třeba pro převlékání, uskladnění letáků a podobně,“ vysvětlil první náměstek primátora Jiří Bouška.

Sysel obecný býval běžným obyvatelem polí a luk. Dokonce byl považován za škůdce. Dnes je chráněný zákonem. Syslů začalo ubývat v šedesátých letech minulého století, důvodem byla hlavně změna hospodaření. Scelování polí, rozorávání mezí a nadměrné používání hnojiv během desetiletí krajinu zcela proměnilo. Druhy, které ji dříve běžně obývaly, začaly mizet.

Aby se u nás syslům opět dařilo, zahájila pro ně Agentura ochrany přírody a krajiny ČR v roce 2008 záchranný program. Důležitá je správná péče o místa, kde sysli žijí. Tito hlodavci totiž potřebují hlavně nízký trávník, aby měli dobrý přehled a včas se dokázali ukrýt před predátory. Tráva se proto pravidelně kosí nebo ji spásají ovce.

Radouč je jedním ze 40 míst v České republice, kde se se sysly ještě lze setkat. V roce 2006 se odhadovalo, že tu přežívá posledních 5 zvířat. Hrozilo, že kolonie zanikne. Od roku 2007 tu proto probíhá pastva ovcí a kosení. Sysli totiž potřebují nízký trávník, aby se mohli rozhlížet, jestli jim nehrozí nebezpečí. Péče o území pomohla a počty syslů na Radouči se pomalu začaly zvyšovat. V roce 2020 tu žilo kolem 1 500 zvířat. Radouč se stala také vyhledávaným výletním místem a návštěvníci Radouče začali sysly krmit. To ale není vůbec vhodné. Kvůli přikrmování mění sysli chování a ztrácejí plachost.

ZDROJ: MB-NET.CZ

FOTO: ČSOP Klenice

About Author