RÁDIO MB

JEDINÉ MLADOBOLESLAVSKÉ RÁDIO

Střední průmyslová škola v Mladé Boleslavi má novou učebnu a může se těšit na další důležitou rekonstrukci

Střední průmyslová škola v Mladé Boleslavi se pochlubila novou učebnou. Finance na tuto proměnu poskytl Nadační fond Škoda Auto. Nejedná se ovšem o jedinou novinku, které se škola v dohledné době dočká. Náměstek mladoboleslavského primátora Daniel Marek ve středu informoval o tom, že Středočeský kraj poskytne finance také na rekonstrukci kotelny, výměnu oken, zateplení střechy a novou vzduchotechniku. Jedná se o celkovou částku 85 milionů korun bez DPH a práce mají začít už před prázdninami.

Cílem rekonstrukce IT učebny Střední průmyslové školy v Mladé Boleslavi, která byla dokončena letos v lednu, bylo posunout její úroveň tak, aby odpovídala vysokým standardům dnešní doby a umožnila studentům vzdělávat se za použití nejnovějších technologií. Je také vyústěním dlouhodobé spolupráce SPŠ a ŠKODA AUTO, která podporuje rozvoj školy směrem k výuce IT oborů.

Rekonstrukce byla podmíněna zachováním historického rázu budovy, která je dílem architekta Jiřího Krohy a patří k významným mladoboleslavským památkám. V IT učebně tak došlo například ke skloubení kvalitní AV techniky s replikou historických svítidel vyrobených podle historických fotografií, která byla doplněna celoplošnými stropními LED panely s plynulým stmíváním.

Učebna zatím sloužila pouze studentům školy, nyní je k dispozici také veřejnosti. I to byla součást plánu, jehož iniciátorem byl před dvěma lety Nadační fond ŠKODA AUTO. „Chtěli jsme vytvořit důstojné a moderní zázemí právě pro kurzy pro veřejnost. Střední průmyslová škola v Mladé Boleslavi, která se zaměřuje zejména na IT obory, byla z tohoto pohledu logickou volbou,“ říká Ladislav Kučera, ředitel Nadačního fondu ŠKODA AUTO, který rekonstrukci financoval.

Již v dubnu v učebně proběhnou první vzdělávací kurzy pro ukrajinské ženy. Ty budou realizovány také díky finanční podpoře Nadačního fondu ŠKODA AUTO. Aktivně se zapojila také společnost Digiteq Automotive, která nabídla kromě dobrovolníků pro školení také finanční dar na nákup IT techniky. „Přemýšleli jsme, jak rychle reagovat na současnou situaci, a napadlo nás nabídnout tento typ kurzů také ženám přicházejícím z Ukrajiny, které se nacházejí ve velmi složité životní situaci. Jejich zájem byl značný, a to nás utvrdilo, že je to správná myšlenka. Velice děkujeme všem partnerům, kteří se do projektu zapojují,“ dodává Kučera.

Jednou ze společností, která se na středečním otevření představila, je také ABB. Ta na následující týdny provozu zapůjčila školicí buňku s průmyslovým robotem. „Přiblížit studentům, žákům i vedení škol, co robotika je, představit jim možnosti spolupráce s naší společností a motivovat je k dalšímu vzdělávání a prohlubování znalostí v tomto technologickém a do budoucna velmi progresivním oboru, patří k naší dlouhodobé strategii,“ uvedl ke spolupráci generální ředitel ABB Česká republika Vítězslav Lukáš.

Známé jsou už také dva termíny kurzů Czechitas pro veřejnost, které se v IT učebně Střední průmyslové školy v Mladé Boleslavi uskuteční 7. a 25. května 2022. „Spuštění veřejných kurzů v Mladé Boleslavi plánujeme již více než dva roky. Jsme velice rádi, že nyní máme možnost využívat toto unikátní prostředí, kde se mísí prvky historie a současnosti. Věříme, že bude pro naše posluchačky velice inspirativní a bude se to odrážet i na jejich výsledcích,“ říká Věra Janičincová z Czechitas.

Střední průmyslová škola v Mladé Boleslavi je školou s bohatou tradicí. Založena byla v roce 1867 jako jedna z prvních odborných škol v českých zemích a zpočátku vychovávala učně a řemeslníky. Později, tj. v období následujícím po první světové válce až do současnosti, připravila již mnoho generací techniků pro náš strojírenský, letecký a zejména automobilový průmysl.

About Author