RÁDIO MB

JEDINÉ MLADOBOLESLAVSKÉ RÁDIO

Škoda Auto omezí produkci. Octavie budou příští týden vyrábět jen 4 ranní směny

Automobilka Škoda Auto musí redukovat směny. Důvodem je nedostatkem dílů. Úplné zastavení výroby se nyní nechystá, nicméně situace ve výrobě se po optimistických prvních týdnech tohoto roku opět zhoršuje. Především na montážní lince v závodě MB I (Octavia, Enyaq) chybí čipy do výroby.

V hlavním závodě v Mladé Boleslavi je na příští týden na lince pro výrobu modelů Enyaq a Octavia naplánováno velké omezení provozu. V tomto týdnu byly odvolány první dvě noční směny. Za to v příštím týdnu budou pouze 4 ranní směny a jinak všechny směny jsou odvolány. Jak to bude dál v současné době nikdo neví.

V závodě MB II (Fabia, Scala, Kamiq) odpadají všechny tři pondělní směny, po zbytek týdne se bude vyrábět. Lakovna MB A též ruší tři pondělní směny a zbytek týdne bude provoz v omezeném režimu. Směny se ruší rovněž ve Vrchlabí ve 20směnném režimu na montáži převodovek a obrábění, výroba se zastaví ve čtvrtek 2. února v 18 hodin a naběhne znovu až v pondělí 6. února v 18 hodin. Na některých dalších pracovištích (například kalírna) budou některé směny.

Škoda Auto si ve výrobě meziročně pohoršila

Mladoboleslavská automobilka zveřejnila provozní výsledky za minulý rok 2022. V uplynulých dvanácti měsících vyrobila méně vozů než v předcházejícím roce, ale i nadále pokračuje v ofenzivě na asijských trzích. Po Indii a Číně už brzy vstoupí na vietnamský trh s obrovským obchodním potenciálem.

Významný podíl na celkových loňských výsledcích má hlavní závod značky v Mladé Boleslavi. Továrna vyrobila přibližně 415 tisíc vozů modelových řad Fabia, Scala, Octavia, Octavia iV, Kamiq, Enyaq iV a Enyaq Coupé iV. Od května 2022 v mladoboleslavských halách vznikají i vysokonapěťové bateriové systémy pro elektromobily, z koncernové platformy MEB, kterých automobilka vyrobila zhruba 206 tisíc kusů.

Spolu s nejmodernějšími bateriemi se v Mladé Boleslavi v minulém roce vyrobilo také 366 tisíc motorů, 1,39 milionů náprav, 356 tisíc převodovek typů MQ100 a MQ200. V hlavním městě Škody Auto navíc v loňském roce oslavili hned dva milníky, když vyrobili celkem 4 miliony motorů EA211 a dodali na výrobní linku jubilejní 15miliontou převodovku současné generace.

About Author