RÁDIO MB

JEDINÉ MLADOBOLESLAVSKÉ RÁDIO

Policisté varují: Pozor zločince ze zahraničí, kteří vykrádají auta!

Policisité v posledních měsících zaznamenali desítky případů krádeží, především finančních hotovostí z vozidel, kterých se dopouštějí organizované skupiny zločinců ze zahraničí. Jejich oběti přišly v jednotlivých případech o desetitisíce až statisíce korun. V jednom případě i o miliony korun.

„Pachatelé si vyhlíží své oběti například před bankou a směnárnou. Poté je sledují a čekají na vhodnou chvíli, například odstavení vozidla u obchodu, na parkovišti nebo na čerpací stanici. Během tohoto odstavení poškodí pneumatiku. Pachatelé často cílí také na řidiče kurýrních služeb a dodávek, které sledují při jejich práci a za pomoci technického zařízení zablokují uzamčení vozidla, případně do vozidla násilně vniknou a odcizí finanční hotovost, doklady a vše, co má nějakou cenu,“ uvedl tiskový mluvčí Policie ČR Jakub Vinčálek.

Jak to celé probíhá? Policisté uvedli nejčastější způsoby, jakými byli lidé okradeni:

Přijdete k vozidlu a zjistíte, že je prázdná pneumatika. Pustíte se do výměny kola, a když máte hotovo, věci uložené do vozidla jsou pryč. V mnoha případech se řidič, který provedl nějakou finanční transakci v bance nebo směnárně peněz, vydá na cestu a pachatelé ho sledují na vhodné místo (parkoviště, obchody, benzínové čerpací stanice). Tam se jim podaří propíchnout pneumatiku, řidič začne vyměňovat píchlou pneumatiku a dojde ke krádeži. Pachatelé se nepozorovaně přiblíží k neuzamčenému vozidlu a odcizí převáženou finanční hotovost, doklady, platební karty. Než se pachatelům podaří píchnout pneumatiku, jsou schopni řidiče sledovat desítky a někdy i stovky kilometrů.

Přijdete k vozidlu a zjistíte, že jsou vaše osobní věci pryč. Vozidlo je odemčené, přestože jste ho zamkli. Pachatelé využívají technického zřízení pro blokování uzamčení vozidla.

V době, kdy kurýr předává zásilku, pachatelé vniknou do kabiny dodávky a odcizí finanční hotovost s doklady používané při kurýrní službě a zásobování.

„Buďte prosím obezřetní, zda Vás někdo po směně peněz nesleduje. Pokud došlo k defektu na Vašem vozidle, své vozidlo při výměně kola vždy zamkněte. Uzamčení auta fyzicky zkontrolujte. A rozhodně v něm nenechávejte žádné cennosti,“ dodal Jakub Vinčálek.

ilustrační foto: autohit.cz

About Author