RÁDIO MB

JEDINÉ MLADOBOLESLAVSKÉ RÁDIO

Policisté o víkendu přistihli na Mladoboleslavsku celkem 12 řidičů pod vlivem alkoholu a drog

O tom, že jízda pod vlivem alkoholu nebo drog jim neprojde se na vlastní kůži přesvědčilo hned 12 řidičů z Mladoboleslavska, kteří v takovém stavu usedli za volant.

Policisté jen od pátku, ale převážně za období víkendu 19. a 20. února, odhalili 12 řidičů pod vlivem alkoholu nebo OPL, což je opravdu alarmující číslo. Vzhledem k tomu, že bezpečnost na našich silnicích je pro policisty jednou z priorit budou v obdobných kontrolách pokračovat. Jelikož i nyní máme před sebou víkend, policisté se znovu na kontroly řidičů zaměří.

„V pátek policisté z Mladé Boleslavi zjistili celkem 5 řidičů, kteří usedli za volant pod vlivem návykové látky. První z řidičů policistům nadýchal téměř jedno promile alkoholu, druhý z řidičů taktéž nadýchal 0,7 promile alkoholu, a to při silniční kontrole poblíž autobusového nádraží v Mladé Boleslavi. Další řidič, který byl pravděpodobně pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky nejenže odmítl podrobit se zkoušce na alkohol a OPL, ale dokonce způsobil dopravní nehodu. Aby toho nebylo na jeho kontě málo, v současné době má již tři platné zákazy řízení. Poslední dva páteční hříšníci se alkoholem posílili o dost více. Jednoho z nich policisté kontrolovali na sjezdu dálnice D10 v obci Březina. Tomuto muži ukázala dechová zkouška pozitivní výsledek a to téměř 3 promile. Hodně podobný výsledek měl i další muž, který kolem 16. hodiny policistům nadýchal 2, 4 promile alkoholu v dechu,“ uvedla mluvčí Policie ČR Barbora Schneeweissová.

I víkend se bohužel nesl v tomto duchu řidičů pod vlivem alkoholu a OPL. „V sobotu policisté zachytili tři řidiče pod vlivem drog, jeden z nich měl pozitivní test na amfetamin/metamfetamin, druhý řidič byl zjevně pod vlivem drog, ale testu se odmítl podrobit. U dalšího muže pak policisté ve vozidle objevili 5 gramů sušiny, pravděpodobně marihuany.

I v neděli policisté zastavili a odhalili několik řidičů pod vlivem návykové látky. Jedna řidička usedla za volant pod vlivem amfetaminu/metamfetaminu, stejně tak další dva muži. U jednoho řidiče, kterého policisté kontrolovali zjistili, že má vyslovený zákaz řízení všech motorových vozidel,“ pokračuje Barbora Schneeweissová.

Vzhledem k tomu, že je před námi opět víkend, policisté se znovu ve vyšší míře zaměří na kontrolu řidičů.

Co hrozí za „řízení pod vlivem“?

Z hlediska zákona je důležité, zda je řidič vlivem návykové látky ve stavu, který vylučuje způsobilost bezpečně řídit motorové vozidlo. Hranice, kdy obviněný již není způsobilý bezpečně řídit motorové vozidlo je u každého jiná, na základě lékařských posudků je však prokázáno, že nikdo není schopen bezpečně řídit motorové vozidlo, pokud hladina alkoholu v jeho krvi přesahuje 1 promile. Proto je 1 promile hranice pro trestný čin. Pokud je hladina alkoholu nižší, věc je řešena příslušným městským úřadem jako přestupek.

Řízení pod vlivem alkoholu (do 0,3 promile) – do 0,3 promile jde o přestupek, pokuta 2.500 – 20.000 Kč, 0 bodů, zákaz řízení na 6 měsíců až jeden rok

​Řízení pod vlivem alkoholu (nad 0,3 promile) – 0,3-1 promile – (pravděpodobně) přestupek, pokuta do 2.500 – 20.000 Kč, 7 trestných bodů v rámci bodového systému, zákaz řízení na 6 měsíců až rok

​Ohrožení pod vlivem návykové látky (nad 1,0 promile) – více než 1 promile – trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky, podmíněný či nepodmíněný trest až 1 rok vězení (3 roky vězení způsobí-li jinému ublížení na zdraví nebo větší škodu na cizím majetku nebo jiný závažný následek), 7 trestných bodů, 25.000 – 50.000 Kč pokuta, zákaz řízení na 1-2 roky.

Odmítnutí dechové zkoušky – odmítnutí dechové zkoušky – 7 trestných bodů, 25.000-50.000 Kč, zákaz řízení na 1-2 roky.

FOTO: ILUSTRAČNÍ

About Author