RÁDIO MB

JEDINÉ MLADOBOLESLAVSKÉ RÁDIO

Okresní dům v Benátkách nad Jizerou se dočká revitalizace. Téměř sto let stará budova je vrcholným dílem architekta Jiřího Krohy

Okresní dům v Benátkách nad Jizerou patří mezi architektonicky nejzajímavější stavby Mladoboleslavska. Budova z roku 1926, jejímž autorem je uznávaný architekt Jiří Kroha, se však momentálně nachází v nevyhovujícímu stavu a čeká ji revitalizace, která se uskuteční i díky podpoře Nadačního fondu ŠKODA AUTO.

Pražský rodák Jiří Kroha se zapsal do dějin architektury především svou tvorbou pod vlivy pozdního kubismu a funkcionalismu během 20. let minulého století. Při realizaci svých staveb měl vždy nejvyšší umělecké nároky, soustředil se na detaily a ornamenty – ať už se jednalo o skoupé návrhy pouze za použití tužky a tuše, či všemi barvami zářící ohraničení budov s velkým důrazem na světlo a stín.

Víceúčelový skvost

Jedním z vrcholných Krohových autorských děl je Okresní dům v Benátkách nad Jizerou. V tomto objektu se snoubí všechny poznatky, které získal během svého působení na Mladoboleslavsku. Jeho styl se vyznačuje tím, že z obdélníkového půdorysu vyčnívají různé pravoúhlé i zakulacené objemy. Plánovaná revitalizace budovy, jejíž součástí byla od počátku kromě kanceláří okresní správy a sociální péče také zasedací síň okresního zastupitelstva, dále síně muzea, pošta, obchody a byty, by neměla ohrozit původní Krohův rukopis. „Vycházet bychom měli ze základního krčního systému čtvercových pilířů, výrazných průvlaků a výplní otvorů a z Krohovy charakteristické práce s geometrií a objemy. Zároveň chceme zachovat maximální množství dochovaných detailů a prvků, které jsou součástí budovy,“ přiblížil plán architekt Jan Bárta s tím, že případná modernizace by měla i v budoucnu umožnit víceúčelové využití budovy.

Krohova stopa na Mladoboleslavsku

Na revitalizaci objektu se finančně podílí Nadační fond ŠKODA AUTO. „Jiří Kroha patří historicky k nejvýznamnějším osobnostem naší architektury. Tímto krokem chceme přispět k tomu, aby i pro další generace zůstal zachován jeho odkaz na Mladoboleslavsku, kde díky své architektonické činnosti zanechal velmi výraznou stopu,“ uvedl Ladislav Kučera, ředitel Nadačního fondu ŠKODA AUTO.

Jiří Kroha je v regionu dále podepsán pod dvěma úřednickými vilami v Kosmonosech, Okresní nemocenskou pojišťovnou, Masarykovým domem sociální péče, ale především pod Střední průmyslovou školou v Mladé Boleslavi. Právě v prostorách této budovy, která je významnou regionální památkou, byla z kraje letošního roku dokončena modernizace IT učebny, kterou rovněž podpořil Nadační fond ŠKODA AUTO.

foto: archiweb.cz

About Author