RÁDIO MB

JEDINÉ MLADOBOLESLAVSKÉ RÁDIO

Mladoboleslavská Pluhárna se dočká opravy střechy. O využití budovy se povedou debaty

Mladoboleslavská Pluhárna se dočká opravy střechy, na úterní tiskové konferenci o tom informovali primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati a jeho náměstek Robin Povšík. Náklady mají vyšplhat na 11 milionů korun. „Aktuálně probíhá výběrové řízení na dodavatele stavby, které by mohlo cenu ještě snížit,“ uvedl Raduan Nwelati. Výraznou pomoc přislíbil Nadační fond ŠKODA AUTO, který poskytne dotaci ve výši šesti milionů korun.

Co se týká následného využití budovy, ve hře je hned několik variant. Své zázemí by tu mohli najít například stolní tenisté, judisté a další sportovní kluby se špatným zázemím. Dále se uvažuje o vzniku komunitního centra a také o části, ve které bude zřízená nábytková banka. Posláním nábytkové banky je získávat zdravotně nezávadné funkční vybavení domácnosti, případně kancelářských prostor a distribuovat ho uživatelům sociálních služeb. „Budova má zhruba 1300 metrů čtverečních a o využití se ještě povedou debaty“, upozorňuje primátor.

Pokud vše půjde podle plánu, mohou práce začít ještě letos. „Věříme, že práce na opravě střechy mohou začít nejpozději v říjnu a příští rok na jaře by se objekt mohl využívat,“ řekl náměstek primátora Robin Povšík. To se podle něj netýká nábytkové banky, která by se měla nacházet v suterénní části, na kterou oprava střechy nemá vliv.

Pluhárna je jedním z architektonických dědictví dokumentující počátek průmyslové éry Mladé Boleslavi. Areál je tvořen dvěma průmyslovými halami z přelomu 19. a 20. století, mezi kterými se nachází sportovní hřiště. Své pojmenování získal v roce 1916, kdy se tu začal kompletovat motorový pluh Excelsior z dílny společnosti Laurin & Klement.

About Author