RÁDIO MB

JEDINÉ MLADOBOLESLAVSKÉ RÁDIO

Mladoboleslavší kriminalisté hledají podvodníka, který pod smyšlenou legendou „lékaře ve válečné zóně“ vylákal z ženy 125 tisíc korun

Bohužel se stále častěji setkáváme s podvodníky, kteří pod různými vymyšlenými legendami vylákají z poškozených peníze. Policisté informují o případnech, kde se jednalo i o milionové částky.

Nejčastěji se v posledních letech setkávají s podvodníky, kteří se v internetovém prostředí vydávají za vojáka/lékaře na válečné misi, milionáře žijícího v zahraničí, kriminalistu, který poškozeným zavolá, že se stali obětí podvodu, falešného bankéře apod.

„Metod podvodníků a vymyšlených legend opravdu přibývá, proto je velmi důležité být obezřetný, cizím lidem údaje z platební karty nebo peníze nikdy neposílat a v případě podezření na podvodné jednání se obrátit na policisty,“ uvedla mluvčí Policie ČR Barbora Schneeweissová.

S jedním takovým podvodníkem se bohužel setkala i 75letá žena na internetu. Zatím neznámý pachatel ženu oslovil na sociálních sítích pod smyšleným jménem Šimon Dvořák. Poškozené napsal, že je lékař ve válečné zóně pro OSN a s ženou navázal každodenní komunikaci. Netrvalo dlouho a poškozenou požádal o zaslání částky 5 tisíc korun s tím, že poškozuje zaplatit dluh, a peníze vrátí.

O několik dní později se žádost opakovala, teď už ale požádal o 120 tisíc korun, kdy ženě uvedl, že se jedná o pokutu, kterou musí zaplatit, aby mohl z mise předčasně odjet. Bohužel i tuto částku mu důvěřivá žena zaslala, ale vrácení se už nedočkala. Navíc byly ženě zneužity přihlašovací údaje na sociální sítě y vymazána komunikace s tímto podvodníkem. Ve chvíli, kdy zjistila, že se stala obětí podvodníka, oznámila celou věc na policii.

„Pachatel této formy kyberkriminality je člověk, který si ve většině případů vytipuje osamělé osoby, především ženy a využije jejich osamělosti. Vše má dobře promyšlené a často přes srdceryvný příběh nebo nepříznivý osud manipuluje s obětí, kdy využívá a těží z anonymity ve virtuálním prostředí,“ říká dále Barbora Schneeweissová.

Mladoboleslavští kriminalisté v celé věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu, za což v případě dopadení hrozí až 5letý trest odnětí svobody.

„V souvislosti (nejen) s tímto případem nabádáme k velké opatrnosti s neznámými osobami ve virtuálním internetovém prostředí. Vždy dobře zvažte, zda přijmete nabízené přátelství od neznámého člověka na internetu. Obzvláště obezřetní buďte ve chvíli, kdy je vám slibován vážný vztah, zejména s osobou ze zahraničí. Pachatel vám vždy bude lichotit, zajímat se o vás a ve většině případů slibovat dokonalou společnou budoucnost, až v té chvíli většinou přichází žádost o peníze s promyšlenou legendou na co jí podvodník potřebuje,“ dodává mluvčí.

Nestaňte se obětí podvodníka i vy! S neznámými lidmi nekomunikujte, nenechte se zmanipulovat k zaslání peněz a nenechte se okrást.

About Author