Klaudiánova nemocnice díky dotaci z REACT-EU pořídila nové přístroje na centrální operační sály. Pořízeny byly laparoskopické věže, artroskopická věž, elektrokoagulační přístroje, anesteziologické a instrumentační stolky, elektrické odsávačky a pojízdný RTG přístroj s C-ramenem. Mladoboleslavská nemocnice tyto přístroje nakoupila díky dotaci z REACT-EU – Rozvoj a modernizace Oblastní nemocnice Mladá Boleslav. Celkem bude pořízena nová technika do nemocnice v celkové hodnotě 226 249 976,- korun.
“Nové přístroje přináší lepší organizaci v operačních programech, kvalitnější a rychlejší zařazení pacientů k operačním výkonům. Naší prioritou je kvalitní poskytovaná péče, bezpečnost a komfort pacientů, a to i díky novým přístrojům můžeme zabezpečit,“ dodává vrchní sestra centrálních operačních sálů Zuzana Šťastná. Nové operační přístroje jsou sice podobné původním, ale jsou modernější a nabízejí personálu více funkcí. „Vždy objednáváme přístroje, které nám umožňují jednodušší orientaci v ovládání a zapojení. Novinkou pro nás například je zkvalitnění výplachu dutiny břišní přes laparoskopickou pumpu a nahrávání průběhu operací na záznamová zařízení,“ dodává vrchní sestra Šťastná.
Pravidelná obměna a modernizace přístrojů na operačních sálech je důležitá. Umožňuje širší a přesnější spektrum operačních výkonů. „Stále se zkvalitňuje jak elektrokoagulace, laparoskopické a artroskopické věže, což souvisí s dalším vzděláváním personálu, který daný přístroj obsluhuje. S každým novým přístrojem tak probíhá zaškolení odborným pracovníkem,“ dodává vrchní sestra operačních sálů Zuzana Šťastná.
Na centrální operační sály byly pořízeny hned dvě kompletní laparoskopické sestavy značky Olympus, které pracují v rozlišení 4K UHD. „Chirurgie může využívat hned dvě nové laparoskopické věže. Díky nim si nemusíme konkurovat s urology, kteří je také při operacích používají. Jsem rád, že kvalita obrazu a pálicích komponentů je na vyšší úrovni, než byla. Například nová pálící jednotka nám umožní a zjednoduší operace jater,“ říká primář chirurgického oddělení Jaroslav Toušek.
Dalším přístrojem je UHD 4K artroskopická sestava Arthrex. Spolu se sestavou byly dodány také optiky a artroskopické nástroje. „Pořízením artroskopické věže byla dokončena kompletní obměna artroskopických přístrojů, splňujících ty nejvyšší nároky artroskopických operací,“ dodává lékař ortopedického oddělení Roman Bartoš.
Elektrochirurgických přístrojů VIO 3 od firmy Erbe bylo nakoupeno hned pět. Jsou určeny k zásobování vysokofrekvenčním elektrickým proudem pro řezání nebo koagulaci tkání a k uzavírání cév. Tento přístroj je vhodný pro otevřené, laparoskopické a endoskopické operace. Dále byla pořízena také argon-plazmová jednotka a jednotka pro disekci vodním paprskem. Dále byly pořízeny dva elektrické odsávací přístroje Victoria Versa na odsávání tělních tekutin za využití podtlaku.
Pojízdný RTG přístroj s C-ramenem Siemens je mobilním rentgenovým systém navrženým pro rentgenové zobrazování anatomických struktur pacientů v průběhu klinických procedur. Využit může být i pro dětské pacienty. Jeho systémy jsou vhodné například pro zobrazování kostí, cév, měkkých tkání, implantátů nebo zobrazování chirurgických nástrojů. Na centrální operační sály ještě přibydou v následujících měsících díky dotaci dva operační stoly pro chirurgii a nové dvouramenné operační svítidlo.