RÁDIO MB

JEDINÉ MLADOBOLESLAVSKÉ RÁDIO

Klaudiánova nemocnice představila novinku pro nemocné děti, které převáží sanitka

Mobilní jednotka intenzivní péče nebo urgentní příjem pacientů – to jsou dvě místa, v Klaudiánově nemocnici, kudy projdou vážně nemocné nebo zraněné děti. A právě těmto malým pacientům pomohou v těžké chvíli dva noví maskoti mladoboleslavské nemocnice – medvědi Miky a Klaudinka, hrdí nositelé jména po Mikulášovi Klaudiánovi, jehož jméno tato nemocnice v názvu používá.

Medvídci jsou unikátní a především originální. Uháčkovaly je Anna Tymrová a Gabriela Hrubá, které jsou členkami Kroužku ručních prací při Klubu seniorů pod záštitou magistrátu Mladá Boleslav. Obě dámy bravurně zvládají ruční práce. „Medvídci jsou vyrobeni z certifikované vlny pro děti a mají bezpečnostní prvky. Výroba jednoho medvídka nám trvá asi osm hodin. Jsme nadšené, že můžeme takto pomoci. Háčkování a ruční práce nás velmi baví a teď ještě pomohou dobré věci,“ řekla paní Anna. Dámám osobně poděkoval i ředitel nemocnice Ladislav Řípa. Poděkování ale také patří sestřičce urgentního příjmu Veronice Brodské. Ta vyrobila první prototyp a připravila kompletní podklady pro výrobu včetně návodu a rozpočtu. Galanterie ponožky částečně sponzorovala potřebný materiál.

S myšlenkou vzniku vlastní hračky pro nemocné děti přišel Jiří Schneider z mobilní jednotky intenzivní péče. „Když vozíme nemocné děti, je mi jich vždy líto. S kolegy chceme dětem co nejvíce převoz sanitkou zpříjemnit. Myslím, že s těmito krásnými medvídky se už nikdo nebude bát,“ myslí si Jiří, který společně s vrchní sestrou mobilní jednotky Jitkou Laubeovou medvídky převzal. Mikyho a Klaudinku teď čeká návštěva nemocniční prádelny, kde budou hračky odborně vyprané a zabalené tak, aby nemocné děti vždy dostaly čistého medvěda.

Mladoboleslavská oblastní nemocnice název Klaudiánova používá od roku 1990. Mikuláš Klaudián byl český učenec, lékař, lékárník, kartograf a tiskař, člen Jednoty bratrské, autor první tištěné mapy Čech, která byla roku 1517 vyřezána do dřeva a o rok později vytištěna v Norimberku. Vlastní mapa zaujímá jenom jednu třetinu mapového listu, zbytek zobrazuje erby panovnických rodů a královských měst, obrazy z biblických příběhů a alegorické zobrazení politických poměrů. Mapa je orientována k jihu a zobrazuje kromě měst, osad, hradů a zámků, opevněných klášterů i pohraniční hory, lesní celky a říční síť. Popis názvů je česky.

About Author