Od 30. června do 25. srpna je každá prázdninová neděle na zámku Mnichovo Hradiště věnována dětem. Připraveny jsou pro ně speciální prohlídky s průvodkyní v kostýmu a upraveným výkladem. Na ně navazuje dětské divadelní představení v zámecké konírně. Prohlídky začínají v 10:15 a 10:45 hodin, představení pak v 11:30 hodin. Vstupenky je možné koupit na pokladně zámku nebo přes online prodej.
Zámek nezapomíná ani na dospělé divadelní návštěvníky. 27. srpna bude nádvoří patřit komedii Bílá paní na vdávání společnosti Strašidlo na zámku. Hra, speciálně napsaná pro letní zámecké divadelní scény, sklidila velký úspěch již v loňském roce. Známí herci pobaví příchozí i letos na závěr prázdnin.
Již tradičně je na konec letní sezony připravována Hradozámecká noc. V sobotu 24. srpna se mohou návštěvníci těšit na koncert vážné hudby v zámecké konírně, na ukázky a výuku historických tanců či speciální prohlídky. „V letošním roce si Národní památkový ústav připomíná rod Habsburků. Zámek Mnichovo Hradiště se připojí o Hradozámecké noci a nabídne oživené prohlídky okruhu Divadlo a Svatá aliance. Vyprávět budou o tom, jak to zde vypadalo, když roku 1833 přijel rakouský císař František I.“, uvedla kastelánka Šárka Kovaříková.
Stejně jako v loňském roce hlavní sezonu uzavře koncert Inspiration Quintetu 31. srpna. Hudba z počátku 19. století zazní v prostorách unikátního zámeckého divadla z roku 1833. „V loňském roce měl koncert velký úspěch, posluchači byli nadšení, divadlo vyprodané. Doufáme, že uspějeme i letos,“ říká kastelánka.
Po celé prázdniny, od úterý do neděle, jsou přístupné všechny tři prohlídkové okruhy. Valdštejnské interiéry ukazují nejstarší dochované místnosti a vypráví dějiny barokního Mnichova Hradiště. Okruh Svatá aliance seznamuje s nejdůležitější událostí, která se na zámku odehrála, a to schůzkou panovníků roku 1833. Jeho součástí je i klasicistní divadlo. Okruh kostel a kaple nabízí lapidárium barokních soch či hrob Albrechta z Valdštejna.
Restaurování grafických listů z mobiliárního fondu Státního zámku Mnichovo Hradiště
Čtrnáctý ročník projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů je v letošním roce zaměřen na rod Habsburků. V rámci tohoto projektu se podařilo zrestaurovat čtyři grafické listy z mobiliárního fondu Státního zámku Mnichovo Hradiště, které jsou spojené s osobností císaře Leopolda II. a jeho rodinou.
Leopold II. byl devátým dítětem Marie Terezie a Františka I. Štěpána Lotrinského. Vlády se ujal po smrti svého staršího bratra Josefa II. v roce 1790. Vládl sice krátce, pouhé dva roky, zato systematicky, logicky a se smyslem pro realitu. Zasloužil se mj. o navrácení korunovačních klenotů z Vídně do Prahy, kde byl dne 6. září 1791 v katedrále sv. Víta korunován českým králem. Z Leopoldova manželství s Marií Ludovikou Španělskou vzešlo šestnáct dětí, z nichž je na místě zmínit osobnost Františka I. Rakouského, která je úzce spojena s Mnichovým Hradištěm. Byl to právě František I., který se svou chotí Karolínou Augustou zavítal v září roku 1833 na mnichovohradišťský zámek, konkrétně na setkání panovníků Svaté aliance.
Této významné schůzce evropských mocnářů je věnován druhý prohlídkový okruh „Divadlo a Svatá aliance“, v jehož expozici budou zrestaurované grafiky prezentovány v období od 20. srpna do 20. září. Dočasně bude vystaven také komandérský kříž Leopoldova řádu, který založil František I. jako poctu svému otci Leopoldu II.. Kříž tak doplní dva pamětní meče, které upomínají pražskou korunovaci roku 1791. Není vyloučeno, že předmětné meče patřily hraběti Vincenci z Valdštejna, který se účastnil korunovace Leopolda II. jako dědičný kráječ.
Restaurátorských prací se ujala Mgr. et BcA. Michaela Caranová, které tímto děkujeme za pečlivý a citlivý restaurátorský zásah.
Zdroj: mnhradiste.cz / foto: zamek-mnichovohradiste.cz