Policisté pravidelně informují o nových hrozbách a trikách podvodníků na internetu a ve virtuálním prostředí. Jejich techniky a legendy jsou stále více propracované a promyšlené. V posledních letech se setkávají například se smyšlenou legendou vojáka na misi, lékaře ve válečné zóně, policisty nebo bankovního poradce. I dalším případu informovala mluvčí Policie ČR Barbora Schneeweissová.
„V posledních několika měsících se nejvíce setkáváme s podvody na bazarových a inzertních portálech. Scénář je vždy stejný nebo velmi podobný. Prodávající (následně poškozený) nabízí k prodeji. např. autosedačku, helmu na kolo, použitou pračku apod., následně jej kontaktuje podvodník , který vystupuje jako kupující, který má o danou věc zájem. Ten ale následně pošle odkaz na vyzvednutí peněz nebo na odkaz, který vypadá jako skutečná stránka přepravní společnosti. Tam poškozený vyplní údaje ke své kartě a místo výdělků, přijde o nemalé peníze, někdy tisíce někdy i statisíce,“ uvedla Barbora Schneeweissová.
Na vlastní kůži se o tom, jak lehce může být člověk podveden a okraden přesvědčil i muž z Mladoboleslavska, který na bazarovém portále chtěl prodat sekačku za 4 tisíce korun.
„Poškozený na bazarovém portále zboží vystavil a na inzerát se mu zanedlouho ozvala osoba vystupující ženským jménem, která projevila o zboží zájem, a společně se domluvili na uzavření obchodu. Kupující přislíbila zaslání částky včetně nákladů za přepravu, poškozenému následně zaslala odkaz, který vypadal jako odkaz přepravní společnosti a tam prodávající vyplnil některé údaje ke svému bankovnímu účtu. Z účtu mu pak odešla částka 25 tisíc korun. Místo zisku, tak 42letý muž přišel o peníze,“ řekla policejní mluvčí.
Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro přečin neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací a přečinu krádeže, za což hrozí až 2letý trest odnětí svobody.
Důležité rady čtěte zde.