RÁDIO MB

JEDINÉ MLADOBOLESLAVSKÉ RÁDIO

Gymnazisté z Mladé Boleslavi pátrají po obrazech ztracených před 100 lety

Gymnázium Dr. Josefa Pekaře v Mladé Boleslavi spustilo pátrání po trojici obrazů, které před více než 100 lety zdobily někdejší kapli v jeho budově. Po několik desítek let byl jedinou stopou po malbách prázdný štukový rám v čele školní auly, počet ani podobu děl nikdo neznal. Historikovi a učiteli gymnázia Ladislavu Futterovi se ale v archivních fondech letos podařilo dohledat podobu ztracených obrazů. Studenti a vyučující se teď proto snaží dopátrat, kde malby skončily, v kampani HledameObrazy.cz.

„Obrazy byly celkem tři: Zvěstování Panny Marie, Svatý Václav poprvé přistupuje ku svatému přijímání a Svatý Vojtěch se modlí za svou vlast. Malby objednal a také sám zaplatil katecheta Václav Davídek, jejich autorem byl akademický malíř a tvůrce mozaik Viktor Foerster,“ vysvětluje Ladislav Futtera. V roce 1921 byla ale kaple tehdejší státní reálky odsvěcena a přeměněna na aulu. Obrazy byly svěšeny a jejich stopy ve školních kronikách mizí. „Možná byly prodány, možná darovány a možná bohužel vyhozeny,“ dodává Futtera k jejich dalšímu osudu.

Podobu obrazů se podařilo znovu odhalit díky letošním oslavám 120 let budovy. Ladislav Futtera v jejich rámci připravoval odbornou publikaci a práce ho přivedla mimo jiné do dosud neprobádaného fondu bývalé státní reálky, pro níž neobarokní budova v mladoboleslavské Palackého ulici vznikla. Gymnázium, jehož vlastní historie sahá až do roku 1688, zde sídlí od vlny reforem a slučování škol ve 40. letech dvacátého století.

Gymnazisté věří, že obrazy se do současnosti dochovaly. „Václav Davídek v době rušení školní kaple ještě žil a působil v Praze,“ uvádí pedagog gymnázia Michal Bělka. „Obrazy mohly skončit kdekoli – v galerii nebo muzejním depozitáři, v soukromé sbírce nebo ve kterémkoli kostele, klášteře či kapli.“ To však zároveň znamená, že záběr pátrací akce je nesmírně široký. Studenti ze semináře multimediální tvorby se proto obrátili na širokou veřejnost v kampani, kterou spouští mezi svátky.

FOTO: Státní okresní archiv Mladá Boleslav

About Author