RÁDIO MB

JEDINÉ MLADOBOLESLAVSKÉ RÁDIO

Ptačí chřipka také na Mladoboleslavsku. Hasiči rozmístili černé kontejnery

Veterináři odhalili v malochovu drůbeže v Týnci u Dobrovice na Mladoboleslavsku letos šesté ohnisko ptačí chřipky. V chovu bylo šest slepic. Dvě uhynuly a zbytek veterináři utratili. Kolem ohniska budou vymezena ochranná pásma a v nich vydána mimořádná veterinární opatření.

Již v úterý 10. ledna rozmístili dobrovolní hasiči v příměstských částech Mladé Boleslavi 11 černých kontejnerů, které jsou určeny výhradně na uhynulé ptáky. Všichni chovatelé v ochranném pásmu jsou povinni zajistit umístění ptáků do takových prostor, aby nepřišly do kontaktu s volně žijícími pták či ptáky z jiných chovů. Chovatelé mají i celou řadu dalších povinností, které jsou stanovené v podrobném nařízení Státní veterinární správy.

Státní veterinární správa kvůli šíření ptačí chřipky od loňského 14. prosince zakázala v celém Česku venkovní chov drůbeže. Chovatelé tak musí ptactvo umístit do budov. Výjimku mají chovatelé holubů a běžců, jako jsou třeba pštrosi. Pokud není trvalé přemístění ptáků do budovy možné, musí chovatelé maximálně omezit kontakt drůbeže s volně žijícími ptáky.

Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už i u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci již několik staletí a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež. Ptačí chřipku, která byla známá už v 19. století pod jménem ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru nese označení H5N1.

foto: JSDH Mladá Boleslav

About Author