RÁDIO MB

JEDINÉ MLADOBOLESLAVSKÉ RÁDIO

Čísla jsou jiná, než pocit. Navzdory vysokému počtu cizinců je v Mladé Boleslavi údajně bezpečno

Bezpečnost a zvyšování pocitu bezpečnosti obyvatel stále patří mezi priority vedení města. „Mladá Boleslav je v tomto ohledu velice specifická, přihlášeno je zde 48 tisíc lidí, z toho 13 tisíc, tedy zhruba třetina, jsou cizinci. To s sebou samozřejmě nese různé problémy, přece jen si uvědomme, že zde žijí lidé třiadvaceti různých národností. Navzdory tomu nám ale čísla jasně ukazují, že je Boleslav bezpečné město, kde v posledních letech kriminalita klesá,“ uvedl na tiskové konferenci primátor města Jiří Bouška.

Navzdory jasně hovořícím statistikám však průzkumy ukazují, že se zde velká část obyvatel necítí bezpečně. „Existuje bohužel velká disproporce mezi reálnou bezpečností a tím, jak se lidé někdy cítí. Vnímáme to jako velký úkol, chceme zlepšit vnímání obyvatel, kteří tady žijí. Není a nebude to jednoduché, ale intenzivně na tom už několik let pracujeme, ostatně i proto vznikl poradní sbor primátora pro bezpečnost, který se schází každé dva týdny,“ dodal Jiří Bouška.

„Za prvních deset měsíců letošního roku jsme zaznamenali 1099 trestných činů, což je prakticky stejně jako v loňském roce. Ve srovnání s čísly před deseti lety je to ale zhruba o 22 % méně, kriminalita tedy skutečně výrazně klesla. Také se proměnila její struktura, naprosto dominuje majetková kriminalita, zde jsme zaznamenali 589 trestných činů, především jde o krádeže vloupáním do různých provozoven a krádeže v obchodech,“ uvedl Marek Jirouš, ředitel zdejšího územního odboru Policie ČR.

Pokud jde o násilnou kriminalitu, která je signifikantním ukazatelem bezpečnosti, letos boleslavští policisté zaznamenali 96 případů, ani v jednom případě nešlo o vraždu nebo pokus o vraždu, nejvíce bylo úmyslných ublížení na zdraví a nebezpečných vyhrožování.

Policie ČR i městská policie ve vzájemné shodě od letošního roku prosazují nulovou toleranci k drogové problematice a k požívání alkoholu a jiných omamných látek na veřejnosti. Jejich uživatelé v ulicích a na veřejných prostranstvích totiž výrazně snižují komfort ostatních obyvatel a tím i pocit bezpečí, i když se v drtivé většině případů nejedná o reálné ohrožení.

Z celkového počtu pachatelů trestných činů v Boleslavi tvoří cizinci 22 %, což s ohledem na jejich počet ve městě není nijak výrazný podíl. „Ve většině případů jde o ohrožení pod vlivem návykové látky, dopravní nehody a maření výkonu úředního rozhodnutí,“ upřesnil Marek Jirouš s tím, že většina problému s cizinci skutečně plyne z konzumace alkoholu a v žádném případě se nejedná o cizojazyčné gangy, o nichž putují po městě smyšlené fámy. 

článek: mb-net.cz

About Author